A
A
A

Novice

EPC Trnovlje in krožno gospodarstvo kot »prva pomoč« za podjetja v Celju

24.04.2025
EPC Trnovlje in krožno gospodarstvo kot »prva pomoč« za podjetja v Celju

V dvorani Barbare Celjske v Pokrajinskem muzeju Celje je v bila v sklopu projekta EPC Trnovlje jug – podporne storitve za podjetja,  izvedena delavnica z naslovom »Kako v nepredvidljivem poslovnem okolju ohraniti posel živ – načela krožnega gospodarjenja kot prva pomoč za razcvet celjskega podjetništva«. Na dogodku je sodelovala raznolika skupina podjetnic, podjetnikov, predstavnikov Mestne občine Celje in strokovnjakov s področja krožnega gospodarstva.

Delavnica z aktivno participacijo je dala bogat vpogled v napredne tehnološke, podjetniške in trajnostne prakse, ki oblikujejo prihodnost gospodarstva v regiji, izvedena pa je bila v sodelovanju z Mestno občino Celje ter mag. Ladejo Godina Košir iz Inštituta Circular Change. Pripravil jo je Klub podjetnikov Zlatorog Celje, ki izvaja podporne storitve za podjetja v okviru EPC Trnovlje jug. 

Zakaj krožno gospodarstvo in EPC Trnovlje jug kot poligon za prebojne rešitve

V časih, ko postaja poslovno okolje vedno bolj nepredvidljivo in nestabilno, se krožno gospodarstvo ne kaže le kot trend, ampak kot potreba.

V središče smo postavili prav gospodarsko cono EPC Trnovlje jug. Ta ima zaradi svoje infrastrukture, lege in razvoja velik potencial za postavitev novih, regenerativnih verig vrednosti. Udeleženci dogodka so si izmenjali konkretne predloge in pobude za:

  • izkoriščanje sekundarnih surovin znotraj poslovne cone,
  • povezovanje podjetij za skupno rabo virov (energije, logistike, znanja),
  • testiranje trajnostnih inovacij po modelu "living lab" – po navdihu nizozemskega The Green Village, kjer podjetja v živo preizkušajo rešitve za trajnostno bivanje in proizvodnjo
  • uporabo deževnice s streh skladišč in objektov, kjer zazelenitev streh ni izvedljiva za napajanje ekosistemskih zbiralnikov za podporo hidrantnemu, protipožarnemu sistemu, po vzoru Škotske, kjer nogometna igrišča zalivajo z zbrano deževnico.

Delavnica, ki jo je vodila Ladeja Godina Košir, je dala konkretne vsebinske odgovore in ustvarila prostor za povezovanje – med podjetji, med občino in gospodarstvom, med idejami in izvedbo.

Vsi prisotni so soglasno potrdili: brez vključevanja lokalnih podjetnikov in podjetnic ni mogoče govoriti o uspešni tranziciji v krožno gospodarstvo.

Celje ima vse pogoje, da postane zgled krožnega preoblikovanja na regionalni ravni – od tradicije industrije do močnih lokalnih pobud, kot je EPC Trnovlje jug. Eden od izzivov je bil tudi, kako si predstavljamo Celje leta 2045 – smelo, zeleno in krožnostno atraktivno – realno ob sodelovalnem duhu, ki je ključen za napredek.