A
A
A

Novice

Ogled dobrih praks v tehnološkem parku v Celovcu in drugih ustanovah

22.03.2025
Ogled dobrih praks v tehnološkem parku v Celovcu in drugih ustanovah

V programu izvajanja podpornih storitev za podjetja, v sklopu projekta »Ureditev Ekonomsko-poslovne cone Trnovlje jug, je Klub podjetnikov Zlatorog Celje, ki izvaja podporne storititve, za podjetja pripravil strokovno ekskurzijo v Celovcu. Predstavniki podjetij so med drugim obiskali tudi Lakeside Science & Technology Park.  

Park je zasnovan kot stičišče za interdisciplinarno sodelovanje med podjetji, raziskovalnimi inštituti in izobraževalnimi ustanovami, predvsem na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT). Njegova glavna ideja je ustvariti okolje, kjer se združujejo inovacije, raziskave in podjetništvo, kar spodbuja razvoj novih tehnologij in rešitev.

Park je posebej koristen za tehnološko usmerjena podjetja, startupe ter raziskovalne in izobraževalne institucije, ki iščejo okolje, bogato z znanjem in priložnostmi za sodelovanje in povezovanje. Neposredna bližina Univerze v Celovcu omogoča tesno povezavo med akademskim svetom in industrijo, kar dodatno spodbuja prenos znanja in tehnologije.

Danes je Lakeside Science & Technology Park dom več kot 70 podjetjem in trem raziskovalnim inštitutom, kjer deluje preko 1.300 ljudi. Do leta 2030 naj bi se ta številka povečala na 2.500, kar kaže na stalno rast in pomembnost parka v regiji.

Obisk centra inovacij za digitalizacijo in umetno inteligenco KI4LIFE

Predstavniki podjetij so v Celovcu obiskali tudi center inovacij za digitalizacijo in umetno inteligenco KI4LIFE, ki ga je ustanovila vodilna organizacija za uporabne raziskave v Evropi, Fraunhofer-Gesellschaft. Center v Celovcu je najmlajši poslovni oddelek Fraunhofer Austria.

Center se osredotoča na aplikativne raziskave in podpira koroška podjetja pri izzivih digitalizacije.

Glavni projekti KI4LIFE vključujejo razvoj rešitev umetne inteligence (AI) za podjetja, zlasti mala in srednje velika podjetja (MSP). Cilj je omogočiti enostaven vstop v inovacijske projekte, sondirati osnove in razviti skupno vizijo možnosti na področjih digitalizacije in umetne inteligence v lastnem podjetju.

Obisk konference VIRIDI

V nadaljevanju so se predstavniki podjetij udeležili konference VIRIDI, ki se je osredotočila na krožno gospodarstvo in trajnostne prakse, s poudarkom na čezmejnem sodelovanju med Slovenijo in Avstrijo. Dogodek je bil namenjen temu, da poveže podjetnike, študente in strokovnjake, ki so delili inovativne projekte in rešitve za bolj trajnostno prihodnost.

V sklopu konference je bilo izvedeno tudi B2B mreženje.

Ob koncu strokovne ekskurzije je sledil obisk še dveh ustanov. Najprej Test centra Koroška, katerega glavna naloga je pomagati mladim, da lažje ugotovijo, katere poklicen poti in izobraževalne smeri so zanje najbolj primerne. Potem pa še MAKERSPACE Carinthia, sodobnega prostora, kjer posamezniki in podjetja lahko uresničijo svoje inovativne ideje ter razvijejo prototipe. Nahaja se v prenovljeni stavbi, ki je nekoč služila kot garaža za avtobuse.